شارژ و نگهداری از باتری لپ تاپ

در صورت خراب شدن باطری لپ تاپ (سقوط یا ضربه)، تهیه کردن یدکی اصل و استاندارد آن مشکل بوده و در ضمن قیمت بالایی دارد. پس در مراقبت از آن باید بسیار کوشا باشید.

توصیه می شود پس از خرید لپ تاپ، قبل از هر چیز دستگاه را به صورت خاموش، بیش از 10ساعت به برق متصل کنید تا باطری آن کاملاً شارژ شود. نگران نباشید، زیرا در صورت شارژ کامل به طور اتوماتیک، عمل شارژ متوقف خواهد شد. اما رعایت این موضوع در افزایش طول عمر باطری لپ تاپ، موثر است.

پس از شارژ اولیه لپ تاپ، می توانید هر زمان که خواستید دستگاه را به برق متصل کنید تا عمل شارژ انجام شود. دقت کنید که هرگز نگذارید که میزان شارژ باطری به زیر 10% برسد و قبل از رسیدن به این مرحله، حتماً آن را به برق متصل نمایید تا شارژ شود. بدینوسیله فشار کمتری در حین عملیات شارژ، به باطری وارد می شود.

اگر مدت زمان زیادی قرار است که لپ تاپ، در جایی ثابت بماند و دائم به برق متصل باشد، توصیه می شود که باطری آن در حالتی که به میزان حداقل 1/3(یک سوم) شارژ داشته باشد، از دستگاه خارج شود و در محل خشک و در دمای 0 تا 30+ درجه سانتی گراد، خارج از لپ تاپ، نگهداری شود.

برای اتصال شارژر به لپ تاپ، بهتر است ابتدا DC Jack را به لپ تاپ، سپس کابل برق را به شارژر و در انتها دو شاخه کابل را به پریز برق متصل نمایید.

همچنین توصیه می شود در Windows، آیتم Energy Saving را فعال نمایید، تا طول عمر باطری اضافه شود.

چند نکته درباره نگهداری از آداپتورتحت هیچ شرایطی، آداپتور لپ تاپ را به هیچ دستگاه دیگری متصل نکنید.
بر روی سیم آداپتور، هیچ جسم سنگینی قرار ندهید و روی آن نایستید. همچنین سیم آداپتور را در مسیر رفت و آمد قرار ندهید.

برای جدا کردن آداپتور از برق، سیم آداپتور را نکشید و فقط از دو شاخه بکشید.توجه داشته باشید برای ارتباط برق با آداپتور، از سیم بلند استفاده نشود.